niedziela, 2 lipca 2017

Jak ugotować forszmak? Przepis na forszmak.





Tegoroczny pobyt w Lublinie był dla mnie sporym zaskoczeniem. Przekonałam się, że to miasto, choć leżące na wschodzie naszego kraju, z pewnością nie reprezentuje Polski B. Lublin jest piękny, nowoczesny i wart zobaczenia. Jako fanka gotowania powiem, że na uwagę zasługują interesujące lubelskie przepisy kulinarne, których próżno szukać na zachodzie naszego kraju. W tej poradzie przedstawiam przepis na doskonałą, sycącą i bardzo tanią w przygotowaniu potrawę - forszmak. Smacznego!

Do wykonania tej pysznej, mało znanej potrawy potrzebne będą:

- jedna kostka rosołowa
- litr wody
- włoszczyzna w paskach
- pół kilo wędzonej kiełbasy
- pięć ogórków kiszonych
- odrobina mąki ziemniaczanej
- 3-4 cebule
- mały słoiczek przecieru pomidorowego
- kwaśna śmietana
- sól i inne przyprawy

Należy zaznaczyć, że forszmak jest potrawą, w której dobór mięs jest w zasadzie dowolny. Oczywiście należy zachować pewne ramy, ale z powodzeniem można kiełbasę zastąpić wędzonym boczkiem, czy uzupełnić skład potrawy o inne gatunki mięsa.


Przygotowanie potrawy zaczynamy od zagotowania wraz z kostką rosołową około 1 litra wody (w dość dużym garnku). Do gotującego się wywaru dodajemy włoszczyznę w paskach. W międzyczasie kroimy kiełbasę w kostkę, a cebulki w talarki i smażymy całość na patelni (do zrumienienia się). Ogórki kiszone przecieramy na drobnej tarce, tak jak np. do zupy ogórkowej. Podsmażoną kiełbasę z cebulką oraz starte ogórki dodajemy do gotującego się wywaru . Następnie dodajemy przecier pomidorowy (cały słoiczek), całość dokładnie mieszamy. Aby potrawę zagęścić, wlewamy do niej pół szklanki wody z rozpuszczonymi trzema łyżeczkami mąki ziemniaczanej. Jeśli potrawa wciąż jest rzadka, powtarzamy czynność. Całość gotujemy przez kilka minut. Przyprawiamy forszmak solą i innymi przyprawami (do smaku).

Gotowy forszmak można podawać z chlebem, ziemniakami, makaronem, jednak powiem szczerze, że potrawa jest tak sycąca, że najlepiej smakuje bez dodatków. Ja podaję ją w głębokim talerzu, dodając 2-3 łyżki bardzo gęstej śmietany - dla ozdoby (nie mieszając).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz